Montaż i wybór klimatyzatora

Trujący problem - Czy klimatyzacja może pomóc w walce z zanieszczyszczeniem powietrza?
Trujący oddech
31 marca 2019
Sterowani systemem klimatyzującym
Sterowanie systemem klimatyzującym
23 września 2019

Jak wybrać odpowiedni rodzaj klimatyzatora do oswojenia letnich Wrocławskich temperatur?

Przy wyborze systemu klimatyzacyjnego należy wziąć pod uwagę dwa kluczowe czynniki:

1
Budowa klimatyzatora:
Istnieją różne typy jednostek klimatyzacyjnych, różniące się między innymi wyglądem, umiejscowieniem w pomieszczeniu oraz sposobem podłączenia. Najprostsze systemy chłodzące zawierają tylko jedną jednostkę wewnętrzną połączoną z jedną jednostką zewnętrzną. Bardziej skomplikowane (tj. bardziej wydajne przy chłodzeniu kilku pomieszczeń i/lub schludniej wyglądające) rozwiązania to multi-split i VRF. Multisplit świetnie nadaje się do większych mieszkań, natomiast VRF zazwyczaj jest montowany w bardzo dużych obiektach, takich jak biurowce czy galerie handlowe.

2
Moc klimatyzatora:
W zależności od tego jak duża i nagrzana jest przestrzeń, którą chcemy ochłodzić, musimy wybrać odpowiednio mocny sprzęt. Przy wyborze mocy klimatyzatora trzeba wziąć pod uwagę ilość osób przebywających w pomieszczeniu, pracującą elektronikę a także ekspozycję na promieniowanie słoneczne. Najprostszy przelicznik jaki możemy zastosować by wybrać moc jednostki klimatyzacyjnej to pomnożenie metrażu pomieszczenia przez 100. Liczba, którą w ten sposób otrzymamy wyraża najprostszy szacunek wymaganej mocy w watach. Tak więc dla pomieszczenia o 30m^2 potrzebujemy urządzenie chłodzące o mocy 3000W czyli 3kW. Na naszej stronie znajduje się również kalkulator chłodniczy za pomocą którego można precyzyjnie policzyć wymaganą moc klimatyzatora.

Ze względu na możliwość uwolnienia czynnika chłodzącego (szkodliwego dla warstwy ozonowej) do atmosfery przy nieodpowiednim montażu systemu klimatyzacyjnego najlepiej jest zlecić tą pracę wykwalifikowanym specjalistom, których we Wrocławiu z pewnością nie brakuje.


Jeśli jednak zdecydujemy się na zamontowanie klimatyzatora samemu warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych rad:

  • Przy instalacji klimatyzatora w dopiero stawianym budynku lub budynku o stanie surowym, już na początku rozplanuj gdzie położyć konkretne jednostki klimatyzujące ich przewody i jednostkę zewnętrzną. W ten sposób zaoszczędzisz sobie dużo potencjalnego zachodu związanego z przebudowaniem ścian, ponownym malowaniem itp.
  • Przy planowaniu warto pamiętać, że im bliżej jednostki wewnętrzne będą do jednostki zewnętrznej, tym mniej przewodów będziemy musieli położyć co znacząco obniży nam koszt montażu klimatyzacji.
  • Jeżeli chcesz schłodzić tylko jedno pomieszczenie, najłatwiejszą możliwą opcją będzie wybranie pojedynczej jednostki klimatyzacyjnej zamontowanej tuż przy oknie, przez które będzie położone połączenie do jednostki zewnętrznej zamontowanej za oknem.
  • Przed rozpoczęciem montażu przygotuj sobie najpotrzebniejsze narzędzia takie jak wiertarka, śrubokręt lub wkrętarka, ołówek i poziomica.

Klimatyzacja Wrocław

Wrocław jest jednym z najcieplejszych miast w Polsce i dlatego montaż klimatyzacji w tym regionie jest jedną z podstawowych instalacji o jakich powinniśmy pomyśleć podczas budowy domu. Ze względu na to iż średnia temperatur w mieście jest o kilka stopni wyższa niż dla wschodnich regionów Polski zainstalowanie systemu klimatyzacji we Wrocławiu jest niemalże koniecznością.
28 maja 2020
Sterowani systemem klimatyzującym

Sterowanie klimatyzatorem – ciąg dalszy!

Czyli trochę dokładniej o działaniu i możliwościach nowoczesnych klimatyzacji. Klimatyzacja i sterowanie – powtórka Tego czym jest sam klimatyzator pewnie nikomu nie trzeba tłumaczyć. Ok. Pewnie większość z nas ma jedynie znikome pojęcie jak on właściwie zamienia gorące pomieszczenia w […]
10 maja 2020

Montaż klimatyzacji – lato 2020

Nadzwyczajna sytuacja Ostatnie miesiące były ciężkie. Pandemia nowego korona wirusa kompletnie zmieniła życie dużej części z nas zmuszając nas do spędzania większej ilości czasu w domu i do ograniczenia kontaktów ze znajomymi. Dodatkowo, znaczna część państw (w tym Polska) ograniczyła […]
6 marca 2020
Klimatyzacja a koronowisrus

Czy klimatyzator może ochronić Cię przed koronawirusem?

Biorąc pod uwagę epidemię koronawirusa na świecie warto zadać sobie pytanie, czy skoro klimatyzatory oczyszczają powietrze to czy mogą one nam też pomóc zabezpieczyć powietrze w naszym mieszkaniu przed wirusami. Oczyszczanie powietrza Zacznijmy od tego w jaki sposób klimatyzatory oczyszczają […]