Pięć rzeczy, które powinno się wiedzieć o klimatyzatorach.

profesjonalny dobór systemów chłodzenia
Czy można korzystać z klimatyzacji w obecności dzieci?
19 marca 2019
Trujący problem - Czy klimatyzacja może pomóc w walce z zanieszczyszczeniem powietrza?
Trujący oddech
31 marca 2019

Klimatyzatory to urządzenia służące do utrzymywania odpowiedniego ‘mikro-klimatu’ w zamkniętych pomieszczeniach. W ostatnich latach ich wykorzystanie stało się bardzo modne, ze względu na nieocenione podniesienie komfortu dla ludzi podczas upalnych miesięcy. Obecnie na rynku jest dużo różnych systemów klimatyzacyjnych i obeznanie się w nich może być problematyczne, dlatego poniżej prezentujemy pięć najważniejszych informacji o systemie klimatyzacyjnym..

1

Podstawowe funkcje klimatyzatorów:

Chłodzenie:
W uproszczeniu sprowadza się to do zabrania ciepłego powietrza z pomieszczenia, ochłodzenia go i wdmuchania chłodnego powietrza. W zależności od rodzaju klimatyzatora proces ten może się znacząco różnić, jednak efekt otrzymujemy taki sam; mimo upału pozwalającego smażyć jajka na karoserii samochodu, w pomieszczeniu z pracującym systemem klimatyzacyjnym jest przyjemnie chłodno (temperatura taka jaka nam odpowiada).

Ogrzewanie :
Proces odwrotny do chłodzenia. Pozwala na zachowanie optymalnej temperatury, gdy na dworze jest zimno.

Oczyszczanie :
Dzięki specjalnym filtrom, klimatyzatory pełnią także funkcję oczyszczaczy powietrza; usuwają zanieczyszczenia i groźne dla zdrowia mikroorganizmy.

2

Czynnik chłodniczy:

Czynnik chłodniczy to jeden z podstawowych elementów klimatyzatora. Jest on wykorzystywany w przemianie termodynamicznej, pozwalającej na ochłodzenie lub ogrzanie powietrza (w zależności od tego jak go wykorzystujemy). Współcześnie, jako czynniki chłodnicze wykorzystuje się jedynie pro-ekologiczne gazy, spełniające wszystkie normy nałożone przez Unię Europejską w ostatnich latach, w celu zmniejszenia generowanego przez ludzi efektu cieplarnianego. Przykładami takich gazów są R-407C, R-410A czy też HFO-1234ze.
3

Moc chłodnicza:

Moc chłodnicza to jeden z najważniejszych parametrów, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego systemu klimatyzacyjnego. Nie trudno się domyślić, że klimatyzator który będzie działał w małej kawalerce, nie wystarczy na ochłodzenie hali sportowej. Objętość pomieszczenia nie jest jednak jedynym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę. Istotną rolę odgrywa także poziom izolacji budynku, ilość osób przebywających w pomieszczeniu, chodzące sprzęty RTV/AGD, stosowane oświetlenie, czy też poziom nasłonecznienia. To jakiej mocy klimatyzator potrzebujesz w swoim pomieszczeniu łatwo obliczysz wykorzystując nasz specjalny kalkulator mocy klimatyzacji.
4

Typ klimatyzacji

Klimatyzatory generalnie klasyfikuje się na podstawie następujących parametrów:

sposób montażu (ścienny, kasetonowy, kanałowy),
ilość jednostek wewnętrznych podłączonych do centralnej jednostki chłodzącej (pojedyńcze, multi split, VRF)
tryby pracy (grzewczo-chłodnicze lub tylko chłodzące)
możliwości sterowania
rodzaj budowy podzespołów (systemy klasyczne lub inwerterowe)
5

Energooszczędność

Wskaźnik efektywności energetycznej pokazuje nam jak dużo energii będziemy musieli zużyć (lub prościej ujmując, ile będziemy musieli zapłacić elektrownii) za każdą godzinę użytkowania urządzenia przy danym trybie pracy. Współczesne klimatyzatory są bardzo wydajne energetycznie, w związku z czym doprowadzanie mieszkania do odpowiedniej dla domowników temperatury, jest dużo łatwiejsze w utrzymaniu niż kilka lat temu.
15 lutego 2020
Monataż Klimatyzacji Wrocław

Klimatyzacja Wrocław

Czy we Wrocławiu warto zainwestować w montaż klimatyzacji? Tak! – To byłaby krótka odpowiedź. Ale biorąc pod uwagę, że pewnie większość osób jest zainteresowana argumentami, już je oferuję. Rachunek kosztów i zysków montażu klimatyzacji Koszt montażu systemu klimatyzującego w takim […]
15 lutego 2020
Klimatyzatory LG

Klimatyzatory LG

Klimatyzatory firmy LG – jeden z najlepszych wyborów Systemy klimatyzacyjne firmy LG są jednymi z najlepszych jakie można zainstalować. Cechują się one wysoką jakością urządzeń, dzięki którym możemy być pewni, że wybierając klimatyzatory LG w naszym domu zawsze będzie pasował […]
15 stycznia 2020
KLimatyzatory Panasonic

Klimatyzatory Panasonic

Klimatyzatory firmy Panasonic – genialna opcja dla domu i biura Klimatyzatory firmy Panasonic to idealny wybór zarówno dla naszych domów jak i biur. Zastosowane w nich najnowsze technologie umożliwiają szybkie i wydajne ochłodzenie pomieszczeń, a także zadbanie o odpowiednią jakość […]