Najczęściej zadawane pytania

Najczęściej zadawane pytania

Poniżej znajdą Państwo odpowiedzi na najczęściej nurtujące Klientów pytania. Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami
Jeśli potrzebujesz więcej informacji zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami, którzy znają odpowiedzi na wszystkie pytania związane z klimatyzacjami i nie tylko;)
1Ile trwa montaż klimatyzacji?
Czas montażu systemu klimatyzacji uzależniony jest najbardziej od stopnia skomplikowania instalacji i jej lokalizacji. Przykładowo dla domu jednorodzinnego o powierzchni około 120m² z 4 klimatyzowanymi pomieszczeniami czas montażu to 3 dni robocze.
2Jaka moc klimatyzatora jest wymagana w moim budynku?
Takimi kwestiami zajmują się nasi technicy, którzy na etapie wyceny dobierają najbardziej odpowiedni i wydajny system odpowiednio dopasowany do konkretnego mieszkania, budynku czy tez pomieszczenia. Na naszej stronie można tez znaleźć kalkulator chłodniczy , który po wypełnieniu odpowiednich pól daje możliwość obliczenia odpowiedniej mocy klimatyzatora.
3Czy mogę zamontować klimatyzację w bloku?
TAK. Montujemy instalacje w praktycznie każdej lokalizacji i nie ma dla nas rzeczy niemożliwych. Skontaktuj się z nami.
4Ile kosztuje wycena systemu klimatyzacji?
Wycena jest darmowa i nic nie kosztuje. Skontaktuj się z nami i umów się na darmową wycenę systemu klimatyzacji
5Mam już klimatyzację - czy trzeba ją jakoś serwisować?
TAK - regularne czyszczenie i serwis klimatyzacji jest konieczny dla prawidłowej pracy urządzenia. Bardzo ważne dla zdrowia jest aby w sposób profesjonalny, prawidłowo czyścić klimatyzację aby usunąć z jej systemu wszelkie drobnoustroje i bakterie, które rozwijają się w każdym systemie klimatyzacji.
6Klimatyzacja w domu - gdzie umieścić urządzenie?
Do montażu jednostki wewnętrznej w klimatyzacji typu split najlepiej sprawdza się przestrzeń przy suficie, gdzie najintensywniej zachodzą procesy mieszania się mas powietrza o różnej termice. Nie zaleca się natomiast montażu w taki sposób by narazić osoby w pomieszczeniu na bezpośredni nadmuch zimnych mas, np. nad kanapą. Przy wyborze miejsca montażu musimy pamiętać, że konieczne jest zapewnienie wygodnego dostępu do prac serwisowych.Klimatyzator na ścianie powinien znaleźć się ok. 20 cm od sufitu oraz mieć wolną przestrzeń po ok. 15 cm po bokach. Jednym ze zalecanych miejsc jest ściana z oknem, w jego pobliżu lub nad framugą. Dobrze jest jeśli na przeciwko nie znajdują się żadne przeszkody w odległości kilku metrów.
7Jak często należy serwisować klimatyzację?
Klimatyzację serwisujemy w zależności od zaleceń producenta jak również od miejsca gdzie jest zamontowana. Najczęściej jest to minimum jeden raz w roku o ile producent nie zaleci inaczej, natomiast jeżeli mamy klimatyzację zainstalowaną w trudnych warunkach tam gdzie jest bardzo dużo pyłu i kurzu serwis może być koniecznie nawet co dwa tygodnie.
8Czy mogę samemu wyczyść filtr od klimatyzacji?
Czyszczenie filtrów od klimatyzacji jest jak najbardziej w gestii użytkownika, aby to zrobić nasz serwis podczas montażu klimatyzacji w twoim mieszkaniu poinformuję cię o tym jak to wykonać.
9Czy wymagany jest serwis agregatu?
Agregat znajduje się w jednostce zewnętrznej klimatyzacji podczas serwisu jest jak najbardziej też robiony przegląd jednostki zewnętrznej, który polega na sprawdzeniu szczelności czystości oraz odpowiednim przepływie powietrza przez skraplacz.
10Na czym polega montaż klimatyzacji?
Montaż klimatyzacji polega na zamontowaniu jednostki zewnętrznej zwanej skraplaczem na zewnątrz budynku, oraz jednostki wewnętrznej zwanej parownikiem pomieszczeniu które ma być schłodzone.Urządzenia te połączone są ze sobą odpowiednimi rurami oraz przewodami elektrycznymi. W rurach jest czynnik który wykorzystywany jest w procesie, wyniku którego odbierane jest ciepło z pomieszczenia które chcemy schłodzić. Przewody elektryczne natomiast służą do zasilania klimatyzacji oraz do komunikacji jednostki zewnętrznej klimatyzatora z jednostką wewnętrzną klimatyzacji.
11Jak muszę przygotować się do montażu klimatyzacji?
Gdy stracisz montaż naszej firmie nie musisz przejmować się niczym. Możesz w tym czasie się zrelaksować lub zająć codziennymi obowiązkami, nasza wyspecjalizowana ekipa przyjedzie do twojego mieszkania lub domu i zajmie się wszystkim.Odstawimy meble które mogą przeszkadzać w montażu klimatyzacji, zrobimy sobie dostęp tam gdzie jest to potrzebne, zabezpieczamy Twoje podłogi oraz pozostałe rzeczy aby nie zostały zniszczone lub też zabrudzone podczas montażu klimatyzatora.
12Czy mogę sam zamontować klimatyzator?
Niestety nie możesz sam zamontować klimatyzatora, ponieważ wymagane są do tego odpowiednie pozwolenia, certyfikaty i dokumenty zwane f-gazami.Dodatkowo aby prawidłowo zamontować klimatyzator potrzebny jest szereg sprzętu do jego montażu. Potrzebujesz między innymi kielicharki, wagi, azotu i wielu innych narzędzi bez których montaż jest niemożliwy.
13Czy warto montować klimatyzację we Wrocławiu?
Wrocław jest szczególnym miejscem w Polsce ponieważ średnia temperatur we Wrocławiu jest najwyższa w Polsce, dlatego można uznać Wrocław za miasto, które najbardziej potrzebuje urządzeń chłodzących mieszkania i domy. W związku z powyższym można rzec, że ze względu na wysokie temperatury panujące w mieście Wrocław klimatyzator jest niezbędny aby czuć się w swoim mieszkaniu wygodnie i komfortowo. Taki komfort mogą zapewnić nam np. klimatyzatory Panasonic lub Samsung.
14Co oznacza split w klimatyzacji?
Klimatyzacja split oznacza, że mamy jedną jednostkę zewnętrzną oraz jedną jednostkę wewnętrzną połączono ze sobą.Klimatyzacja typu split są najczęściej montowanymi urządzeniami ze względu na swoją prostotę oraz łatwość montażu.
15Lepiej zamontować dwa splity czy jedneg multisplita?
Przed takim dylematem bardzo często stają klienci co wybrać?Jednak odpowiedź często jest bardzo prosta, ponieważ nie ma możliwości zamontowania dwóch lub więcej urządzenia typu split z powodu braku miejsca na zewnątrz, lub najzwyczajniej w świecie jest to nieekonomiczne, ponieważ zakupienie multisplita jest zdecydowanie tańsze.W takich wypadkach montujemy jedno urządzenie na zewnątrz a dwa lub więcej urządzeń w środku, instalacja taka jest mniej rozbudowana przez co serwis później też jest łatwiejszy a co z tym się wiąże – jest tańszy.
16Co to jest klimatyzator kanałowy?
Określenie klimatyzator kanałowy używa się w dwóch przypadkach.Pierwszy to taki gdy mamy zamontowaną jednostkę centralną jednostkę, która podłączona jest z rurami przez które nadmuchiwane jest powietrze do wszystkich pomieszczeń.W takim przypadku nie mamy utrudnione sterowanie temperaturą dla każdego pomieszczenia oddzielnie. Drugi przypadek to taki w którym jednostka zewnętrzna połączona jest z kilkoma parownikami te natomiast najczęściej są ukryte pod sufitem lub schowane w za ścianami przez to ich nie widzimy.Montaż tego typu jest dużą zaletą, ponieważ nie mamy urządzeń widocznych w naszych przestrzeniach. Mimo to że producenci prześcigają się w estetyce i wyglądzie klimatyzatorów ściennych, to i tak jeżeli projektujemy nasze wnętrza to nie chcemy tych urządzeń jednak widzieć. Klimatyzatory mają dawać nam komfort termiczny, a nie być „dekoracją” naszych salonów.
17Jaki klimatyzator lepszy - kanałowy czy ścienny?
Obydwa klimatyzatory są dobre, ponieważ klimatyzator kanałowy jaki klimatyzator ścienny spełni nasze oczekiwania, czyli schodzi nasze pomieszczenia.Różnica jest jednak taka że klimatyzatora kanałowego nie będziemy „widzieć” , poza kratką z której wydobywało się będzie powietrze, natomiast klimatyzator ścienny będzie zawsze widoczny w naszej przestrzeni.
18Czy klimatyzator 3,5 kW wystarczy na jeden pokój?
Aby to stwierdzić musimy znać wymiary pokoju: długość, szerokość oraz wysokość, ilu użytkowników maksymalnie jest w danym pomieszczeniu, jakie duże mamy okna, oraz od której strony świata one się znajdują.Na takiej podstawie możemy wyliczyć jaki klimatyzator będzie państwu potrzebny. Możesz też skorzystać z naszego kalkulatora, dzięki któremu precyzyjnie obliczysz jakiej mocy klimatyzator jest potrzebny kalkulator klimatyzacji
19Lepszy czynnik R32 czy R410 ?
Obecnie odchodzi się od używania czynnika R410a ze względów ekologicznych.Jeżeli zamierzasz zamontować klimatyzator w najbliższym czasie zwróć uwagę, aby było on na czynniku R32, przez co w przyszłości ograniczysz niepotrzebne koszty.
20Mam klimatyzację ale chcę nowszą czy muszę wymienić wszystko?
Jeżeli masz starą klimatyzację i chcesz ją wymienić na nowszy model ze względów estetycznych czy też nowych technologii może się okazać że będziesz musiał wymienić także orurowanie i przewody elektryczne ponieważ, istniejące mogą się okazać w złym stanie technicznym. Jeżeli natomiast będą dobre i nowy klimatyzator będzie miał takie same przekroje rur i przewodów elektrycznych, to będziesz mógł je zostawić i wymienić tylko same urządzenia. Nie mniej jednak jeżeli orurowanie ma ponad kilka lat zalecamy je też wymienić, ponieważ może być już bardzo zanieczyszczone.
21Jak zrobić przewiert pod klimatyzację?
Przewiert pod klimatyzację robimy specjalnymi wiertłami. Są to wiertła przebiciowe, które montuje się pod wiertarki udarowe lub tak zwane koronki (piły) montowane pod wiertnice. Drugie rozwiązanie jest dużo lepsze ponieważ jest szybsze, bardzo precyzyjne tzn. wykonany otwór jest gładki, podczas wiercenia nie odpryśnie nam tynk czy farba. Gdy zastosujemy do takiej koronki odkurzacz przemysłowy mamy wówczas wiercenie bezpyłowe.
22Czym zrobić przewiert w żelbetonie aby zamontować klimatyzator?
Żeby zamontować klimatyzator musimy przewiercić się na zewnątrz budynku. Natrafiamy wtedy często na ścianę która wykonana jest z żelbetonu, w takim wypadku aby zrobić przewiert musimy użyć specjalistycznych narzędzi. W takim wypadku najlepiej użyć specjalnej koronki zamontowanej na wiertnice. Dzięki takiemu rozwiązaniu bardzo szybko i bezproblemowo przewierci my się na zewnątrz obiektu w celu zamontowania klimatyzacji.
23Jak obliczyć jaką moc klimatyzatora potrzebuję?
W celu obliczenia mocy klimatyzatora najlepiej skontaktuj się z nami, a my bezpłatnie zrobimy oględziny i dobierzemy klimatyzator do Twoich potrzeb. Będziemy potrzebowali od Ciebie kilku danych takich jak: powierzchnia pomieszczenia, wysokość, powierzchnia okien oraz od której strony świata są skierowane ( np. południe czy północ ?), ile osób przebywa w pomieszczeniu oraz jako izolację ma budynek.
24Co daje inwerter w klimatyzacji ściennej
Nowoczesne klimatyzacje mają zastosowane inwertery w klimatyzatorach ściennych, kanałowych czy też przypodłogowych. Zastosowanie inwentera powoduje że klimatyzator jest bardzo ekonomiczny, oznacza to, że nie generuje cały czas pełnej mocy gdy nie jest to potrzebne. Jeżeli pomieszczenie zostanie schłodzone do zadanej temperatury, klimatyzator dzięki inwerterowi zmniejsza swoją moc pobieranej energii, a co za tym idzie zmniejszają się też nasze rachunki za prąd.Dodatkowo jeżeli zastosowali byśmy panele fotowoltaiczne to latem będziemy mogli za darmo korzystać z klimatyzacji!
25Czy można zamontować klimatyzator w serwerowni?
Jak najbardziej tak! Dzięki takiemu zastosowaniu nasze urządzenia elektroniczne w serwerowni będą zawsze w stałej temperaturze dzięki czemu nie będą się przegrzewać. Musimy jednak pamiętać aby zastosować taki klimatyzator który może działać przy ujemnych temperaturach zewnętrznych aby w okresie zimowym mógł również chłodzić nasze urządzenia znajdujące się w serwerowni.
26Czy chińskie klimatyzatory dobrze chłodzą?
W naszej ofercie mamy bardzo dużo klimatyzatorów, czy to markowych takich jak Samsung, Panasonic, Mitsubishi, LG czy też chińskich. Tańsze klimatyzatory kanałowe, ścienne czy kasetonowe także schłodzą nasze pomieszczenia, należy jednak pamiętać o tym, że ty klimatyzatory nie markowych producentów mogą pracować troszeczkę głośniej, mogą mieć mniej dodatkowych funkcji, jak również mogą być mniej trwałe. Nie jest to jednak regułą.
27Jak steruje się klimatyzacją?
Każdym klimatyzatorem sterujemy pilotem, który działa na podczerwień, pilotem zamontowanym na ścianie który jest połączony przewodowo z naszą klimatyzacją lub zdalnie za pomocą telefonu. Na pilocie wybieramy czy chcemy chłodzić czy też grzać, bo nowoczesne klimatyzacje mogą również ogrzewać nasze pomieszczenia jeżeli mamy taką potrzebę. Wybieramy jaką chcemy osiągnąć temperaturę w pomieszczeniu, zlecam nie przesadzać i ustawiać w zakresie 23-26 stopni C. Po wybraniu tych opcji możemy ustawić w którym kierunku ma być skierowane nawiewane powietrze, czy to bardziej w górę czy może bardziej w dół. Mamy też możliwość sterowania nawiewem w prawo czy to lewą stronę. Nowoczesne klimatyzatory Samsunga Wind Free maja takie nawiewy, że nie odczuwamy ruchu powietrza. Nie mamy wrażenia że siedzimy w przeciągu. Jest to bardzo nowoczesne rozwiązanie i polecane przez nas.
28Czy mogę zdalnie włączyć klimatyzator?
Jeżeli nasz klimatyzator będzie wyposażony w moduł WiFi to jak najbardziej poprzez ten moduł możemy połączyć się z naszym klimatyzatorem zdalnie, czyli z dowolnego miejsca na świecie możemy sterować naszą klimatyzacją. Instalujemy aplikację na nasz telefon, która pozwala nam włączyć i wyłączyć klimatyzator, ustawić odpowiednią temperaturę czy te stworzyć harmonogram pracy klimatyzacji, tak abyśmy po przyjściu byli zadowoleni z jego działania.Oznacza to, że możemy uruchomić nasz klimatyzator na przykład godzinę przed przyjściem do naszego mieszkania dzięki temu nasze mieszka przywita nas przyjemną temperaturą.
29Jak sprawdzi się jeden klimatyzator na całe mieszkanie?
Mając mieszkanie wielkości około 50 m i montując jeden klimatyzator, jedną jednostkę wewnętrzną na przykład w salonie możemy liczyć się z tym, że pomieszczenie w którym znajduje się klimatyzacja będzie schłodzony do zadania i temperatury.Jeżeli pozostałe pomieszczenia typu sypialnie będą miały otwarte drzwi a nasza klimatyzacja będzie pracowała w systemie ciągłym w pozostałych pomieszczeniach również spadnie temperatura ale nie aż tak bardzo jak w salonie.Możemy spodziewać się spadku temperatury w sypialni około 3,4 stopnie celcjusza.
30Mam duże okna od południa jaki duży klimatyzator potrzebuję?
W takim przypadku na początek warto skorzystać zakładki na naszej stronie gdzie znajduje się kalkulator klimatyzacji. Tam wstępnie można sprawdzić jakiej mocy klimatyzator będzie najbardziej optymalnym rozwiązaniem. Niemniej jednak aby prawidłowo to obliczyć proszę o kontakt z nasz firmą. Nieodpłatnie zrobimy takie wyliczenia.
31Czy mogę podłączyć klimatyzator pod inteligentny budynek?
Jak najbardziej tak. Klimatyzator taki musi mieć odpowiednią bramkę komunikacji z naszym systemem inteligentnego budynku może to być port RS485, Modbus TCP, Bacnet lub magistrala KNX-owa. Coraz bardziej staje się popularna komunikacja pooprzez http REST, oraz MQTT. Wpływa na to rozszerzanie się idei Inteligentnego Domu w chmurze. Dzięki takiemu rozwiązaniu można sterować klimatyzacją, rekuperacją i innymi urządzeniami z jednej aplikacji którą dostarcza twój inteligentny budynek. Rozwiązania takie znajdziesz w klimatyzacjach Panasonic czy też Samsung.
32Klimatyzator a panele fotowoltaiczne
Mając panele fotowoltaiczne oraz klimatyzację z której korzystamy latem możemy stwierdzić, że używanie klimatyzatora będzie się wiązało z niemalże zerowymi kosztami, ponieważ panele fotowoltaiczne mają największą swoją wydajność, największą sprawność latem i produkują najwięcej energii. Dzięki energii wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne może schładzać za darmo nasze pomieszczenia, ponieważ energia produkowana przez panele i w tym samym czasie zużywana kompensuje się. Klimatyzator w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi jest doskonałym rozwiązaniem. Nasza firma może zaproponować Ci takie rozwiązanie. Odpowiednio wyliczymy zapotrzebowanie na energię twojego domu biorąc pod uwagę również to ile energii będzie potrzebował Twój klimatyzator czy też pompa ciepła.
33Czy okna mają wpływ na chłodzone pomieszczenie klimatyzacją?
Niestety mają bardzo duży wpływ na chłodzone pomieszczenia. Im większe okno tym większe straty. Jeżeli okno umiejscowione jest od strony południa więcej ciepła dostaje się do środka więc więcej energii trzeba dostarczyć na schodzenie danego pomieszczenia. Okna jednoszybowe jeszcze bardziej pogarszają sytuację. Najlepiej jeżeli mamy zamontowane nowoczesne okna o bardzo dobrym współczynniku izolacji cieplnej z szybami potrójnymi, profilami okiennymi siedmiokomorowymi i trzema uszczelkami.
34Klimatyzatory przenośne. Czy warto kupić?
Klimatyzatory przenośne warto stosować w momencie gdy nie mamy możliwości zamontowania tradycyjnego klimatyzatora typu split lub multisplit. Zdarza się, że budynek w którym mieszkamy jest np. pod nadzorem konserwatora zabytków i nie ma możliwości zamontowania jednostki zewnętrznej. W takim wypadku możemy skorzystać z klimatyzatora przenośnego, który nie wymaga ingerencji w konstrukcje budynku.
35Ile czasu zajmuje montaż klimatyzatora?
To jak długo zajmie montaż klimatyzatora zależy przede wszystkim od tego czy montujemy klimatyzację split czy multisplit. Im więcej urządzeń do zamontowania tym czas montażu jest dłuższy. Montując klimatyzatory multisplit trzeba się liczyć z tym że montaż potrwa o wiele dłużej. Poza tym niezależnie od ilości montowanych urządzeń oraz odległości miedzy nimi, czy też trudności w położeniu instalacji do klimatyzacji, należy wykonać odpowiednie procedury montażu, aby nasze urządzenia działały sprawnie przez wiele lat. A to wszystko wiąże się z czasem.
1Do czego służy pompa ciepła?
Pompa ciepła służy do ogrzewania zamkniętych przestrzeni, między innymi takich jak biura i domy. Jest to najbardziej nowoczesny system ogrzewania - praktycznie całkowicie bezobsługowy
2Dlaczego warto ogrzewać dom pompą ciepła?
Dom warto ogrzewać pompą ciepła ponieważ, dzięki wysokiej sprawności, jest ona energoszczędnym i przyjaznym środowisku rozwiązaniem grzewczym. Dodatkowo pompy ciepła nie wymagają naszej obsługi, a także dzięki odjęciu ryzka wybuchu czy zaczedzenia są znacznie bezpieczniejsze niż ogrzewanie oparte na paliwach.
3Czy pompa ciepła może też chłodzić?
Tak, pompę ciepłą można wykorzystać do ochłodzenia pomieszczenia. Efekt ten realizuje się na jeden z dwóch sposobów: aktywny lub pasywny. Pierwszy z nich polega na “odwróceniu” standardowego cyklu wykonywanego przez pompę ciepła zimą, drugi natomiast wykorzystuje nieską temperaturę gruntu lub wód gruntowych.
4Ile prądu zużywa pompa ciapła?
Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć ponieważ uzależnione jest to od bardzo wielu czynników takich jak: temperatura powietrza na zewnątrz, temperatura jaką chcemy utrzymywać wewnątrz pomieszczenia, temperatura wody, wielkość pomieszczenia, ilość osób, ilość okien, ocieplenie budynku i wiele wiele innych. Bez wątpienia obecnie pompa ciepła to najtańsza forma ogrzewania domu
5Czy do pompy ciepła wymagane jest zasilanie trójfazowe?
Tak. Z reguły sprężarka i grzałka elektryczna wykorzystywana w pompie cieplnej wykorzystuje prąd trójfazowy.
1Czym jest fotowoltaika?
Fotowoltaika to zbiór materiałów i urządzeń, które zamieniają energię świetlną (np. Z promieni słonecznych) na energie elektryczną, którą możemy wykorzystać do zasilenia sprzętu elektrycznego w naszym domu.
2Jaka jest żywotność systemów fotowoltaicznych?
Odpowiednio serwisowane panele fotowoltaiczne mogą bez problemu funkcjonować nawet kilkadziesiąt lat. Każdy rok funkcjonowania zazwyczaj wiąże się z maksymalnie 1% utratą efektywności, tak więc po 20 latach użytkowania, nasze panele fotowoltaiczne nadal będą pracowały z około 80% efektywności. Najczęstszym powodem usterek w takich systemach jest niestaranny montaż i zaniedbanie. Jeżeli chcemy, aby nasza fotowoltaika była sprawna przez wiele lat musimy zadbać by była ona montowana przez wykwalifikowany personel.
3Czy dzięki fotowoltaice można zasilić cały dom?
Tak. Fotowoltaika pozwala na zasilenia całego sprzętu elektrycznego w mieszkaniu: klimatyzatory, pompy ciepła a także wszystkie inne pomniejsze urządzenia takie jak lodówka, telewizor czy komputer. Należy jednak pamiętać, że bez zainstalowanej dodatkowej baterii magazynującej wytworzona energię, z prądu wytworzonego z energii słoneczej będziemy mogli korzystać tylko przy dostępnym promieniowaniu słonecznym (w dzień). W związku z tym jeżeli zainsalujemy fotowoltaikę to najlepszhym możliwym rozwiąznaiem jest zmaksymalizowanie zużycia prądu w trakcie dnia, w celu ograniczenia kosztów.
4Czy fotowoltaika generuje prąd w nocy?
Nie. Fotowoltaika generuje prąd jedynie przy dostępnym promieniowaniu słonecznym. W nocy prąd będzie pobierany z klasycznego źródła (od elektrownii), lub ewentualnie z baterii zasilonej w trakcie dnia, jeżeli taką baterię posiadamy.
5Dlaczego powinienem kupić fotowoltaikę?
Różne osoby mają różną motywację na zainstalowanie paneli fotowoltaicznych. Najczęstszymi z nich są: - Niezależność od wachających się cen prądu na rynku. Ponieważ przez większość czasu korzystamy z energii generowanej przez własną elektroenię, rynkowe ceny prądu stają się dla nas nieistotne. - Niezależność od przerw w dostawach prądu z elektrownii, Dobrze zaimplementowana instalacja elektryczna (w połączeniu ze specjalnymi bateriami) zapewni nam dostęp do prądu, nawet podczas awarii w elektrownii. - Dbanie o środowisko, dzięki wykorzystywaniu „czystej” energii, W przeciwieństwie do energii pozyskiwanej przez większość elektrowni cieplnych (takich gdzie energię pozyskaną ze spalania paliw zamienia się na energię elektryczną), energia generowana przez panele słoneczne w żaden sposób nie zanieczyszcza środowiska. Pozwala to nam na przyczynienie się do walki z globalnym ociepleniem i zatruwaniem powietrza. iv. Mniejszy koszt instalacji fotowoltaiki niż doprowadzenia standardowej instalacji elektrycznej (dla domów położonych z dala od klasycznej siecii elektrycznej)Niektóre domostwa są na tyle oddalone od standardowej siecii elektrycznej, że koszt doprowadzenia odpowiednich przewodów będzie przekraczał koszt instalacji fotowoltaicznej.

Chcesz wiedzieć więcej?