Tego czym jest sam klimatyzator pewnie nikomu nie trzeba tłumaczyć. Ok. Pewnie większość z nas ma jedynie znikome pojęcie jak on właściwie zamienia gorące pomieszczenia w przyjemną oazę spokoju, ale to temat na kiedy indziej.
Rzecz w tym, że klimatyzator to jedno z wielu elektrycznych urządzeń znajdujących się w naszych nieruchomościach. Część większego systemu, a w wielu wypadkach, także system sam w sobie; system chłodniczy (lub grzewczy).
Klimatyzacja, jako taka część systemu musi umieć pracować w zgodzie z innymi urządzeniami i ludźmi w nieruchomości, lub nawet lepiej; współpracować!
To tak jak my jako obywatele Wrocławia potrafimy żyć w zgodzie z innymi obywatelami naszego miasta, np. przestrzegając przepisów drogowych lub współpracować z kolegami przy robieniu nowego interesującego projektu.
Zgoda, lub też brak istotnych konfliktów to minimum, natomiast współpraca to wyższy poziom prowadzący do niesamowitych możliwości. Nie chcielibyśmy, żeby np. grzejniki i klimatyzatory działały jednocześnie konkurując ze sobą, bo spowodowałoby to zbędną stratę energii czyli nasze straty finansowe i nie komfortową temperaturę w pomieszczeniu.
W celu upewnienia się, że taka sytuacja nie będzie miała miejsce, my jako przełożeni kaloryferów i klimatyzacji sterujemy ich działaniem. Jednak kontrolowanie wszystkiego co się dzieje i reagowanie na zmieniające się czynniki potrafi być ciężkie, zwłaszcza z rosnącym rozmiarem nieruchomości.
Na nasze szczęście, istnieją moduły automatycznego sterowania, którym wystarczy raz “powiedzieć” czego oczekujemy a one upewnić się, że będziemy zadowoleni.
Myślę, że współcześnie rozsądnie można podzielić klimatyzacje na 3 rodzaje ze względu na możliwości ich sterowania.
Zacznijmy od najprostszego przypadku:
Klimatyzatory ze sterowaniem manualnym wymagają od nas bezpośredniej ingerencji w celu odpowiedniego działania. Oznacza, to że gdy chcemy zmienić temperaturę w pomieszczeniu musimy podejść do urządzenia sterującego znajdującego się gdzieś w pokoju lub wysłać do niego polecenie za pomocą pilota małego zasięgu (działającego mniej więcej jak pilot od telewizora).
Jeżeli z jakiegoś powodu do pomieszczenia będzie dostarczana większa ilość energii cieplnej, to sami musimy zmniejszyć oczekiwaną temperaturę, aby klimatyzacja była w stanie “nadrobić” chwilowy nadmiar ciepła a następnie przywrócić ją do standardowego poziomu, gdy temperatura się unormuje.
Tego rodzaju systemy sterujące posiadają też zazwyczaj możliwość ustawienia danego czasu działania klimatyzatora (np. Przez 2 kolejne godziny) jak i zmianę siły i rodzaju nadmuchu. Jedyny rodzaj komunikacji przez nie oferowany to podstawowe dane o działaniu klimatyzatora znajdujące się na wyświetlaczu.
Taki rodzaj sprzętu najlepiej nada się do mniejszych pomieszczeń o małej zmienności parametrów wpływających na temperaturę wewnętrzną takich jak kilkuosobowe biura lub małe salony.
Kolejny na naszej liście jest system klimatyzujący oferujący możliwość podłączenia się do lokalnej sieci internetowej i zdalne sterowanie dużego zasięgu.
Takim klimatyzatorem możemy sterować z dowolnego miejsca na Ziemii, w którym mamy dostęp do internetu. Możliwe jest to za pomocą dedykowanej przez producenta aplikacji na telefon, komputer lub przeglądarkę internetową. Klimatyzatory tego rodzaju często pozwalają na zaprogramowanie zasad chłodzenia w naszych nieruchomościach.
Konkretniej w dużej części urządzeń z tej grupy istnieje opcja ustawienia konkretnych przedziałów godzinowych i oczekiwanych w nich temperatur. Przykładowo, od godz 7 do 8 rano 22 stopnie, potem brak preferencji, ze względu na nieobecność w domu, 22 stopnie od godz 17 do 23 i 18 stopni w nocy dla wsparcia optymalnego snu.
Takie opcje są dostępne z perspektywy przyjaznego w obsłudze interfejsu producenta lub za pomocą API (application programming interface) dla bardziej komputerowo zaawansowanych użytkowników.
Dzięki dostępności różnych API programiści powinni być w stanie przekształcić takie klimatyzatory w urządzenia w pełni zintegrowane z resztą elektryki w nieruchomości, tak zwany Internet of Things (w skrócie IoT) czyli ostatnie z naszej listy rodzaj klimatyzatorów.
Klimatyzacja w pełni zintegrowana z resztą elektroniki w naszym mieszkaniu to najwyższa możliwa półka sprzętu chłodzącego. Taki sprzęt to nie jest po prostu jedno magiczne urządzenie, a cały skomplikowany system.
W celu jej odpowiedniego funkcjonowania zarówno instalacja elektryczna jak i reszta urządzeń w nieruchomości musi spełniać odpowiednie standardy. Montaż takiego systemu klimatyzującego to droga sprawa, ale jego efekty są spektakularne.
W połączeniu z resztą kluczowych sprzętów elektrycznych w naszym domu dzięki takiemu sterowaniu nasz dom staje się po prostu magicznie inteligentny. Możliwości są ograniczone jedynie przez budżet i wyobraźnię.
Automatyczne odpowiednie ustawianie się klimatyzatora w zależności od ilości zaplanowanych gości na wieczorne przyjęcie i aktywności piekarnika i kuchenki elektrycznej. Korelacja temperatury i poziomu oświetlenia w mieszkaniu w celu utworzenia odpowiedniego rytmu spania dla każdego z domowników i inne wariacje tego typu stają się możliwe.
Ta opcja pozwala na stworzenie ekstremalnie luksusowej nieruchomości, która dodatkowo w dłuższej perspektywie czasu oszczędza nam pieniądze (minimalizując straty energetyczne), co z pewnością byłoby szczególnie widoczne przy dużym metrażu budynku.
Jak widać ilość dostępnych opcji na rynku klimatyzatorów jeżeli chodzi o samo sterowanie jest spora, a wszystkie z nich są dostępne do zamontowania we Wrocławiu. To już nie tylko “technologia z amerykańskich filmów”, a prawdziwe produkty możliwe do nabycia i zainstalowania w Twojej nieruchomości.